Go Back

To comprehend the meaning of life and personality to explore the depths of the ancient Mayan Calendar to year 2500 Get guidance.

Your Birthday

Were you born after the sunrise?

(I don’t know)    

Year of birth incorrect

Please answer the question about sunrise.

Birthday error

Time of birth incorrect

Light
 This is a good day to obtain certainty, the security, to plan and to reach our goals. This is a day of renovation and to ask for the fecundity of the woman; to have emotional stability; and to increase the intellect. It is a day that gives the force, the valor and the energy to overcome all obstacles. It is the day to revive the very sick ones; for the protection of the agricultures; to be able to live in this world; to have the force to overcome all bad and all enemies; to not be ambushed by sadness; to decipher the future and the past and to ask that the fire of the Mayan ceremony may never go out. They are the great hunters, possessors of a great magic and fathers of the fine art. They are delicate and educators of this civilization.

THIS DAY IS GOOD FOR

To ask for the knowledge and the wisdom; a good day to focus and analyze life; to ask for health to the very sick ones; a day of their renovation; to ask security for the woman; ask for the certainty in our decisions; to ask for the strength to overcome the challenges that destiny holds for us. To be good planners; to ask for the strength to overcome the bad; to have the astuteness of the hunter; to overcome enemies that are presented to us; to overcome adversity; to have good eye sight and to fix illnesses of the eyes.

 

Taken from Saq Be Webpage

 
Yol
 

Yol, Patikalar Trekanası

Yol burcunun trekanasındayız. Mayalara göre bu, tanrıların üzerinde yürüyerek dünyaya indikleri spiral şeklinde bir yol olarak sembolize edilmiştir. Bu burcun anlamı sadece bir yolda yürümek değil, aslında yolun kendisi olmakla ilgilidir.

 

Peki bu nasıl olacak? Gerçekte kim olduğunuza, bu hayattaki misyonunuzun ne olduğuna bakarak; bildikleriniz, aldığınız ilhamlar, zihniniz ve ruhunuzla insanlığa sunduklarınızla bütünleşerek ve tüm bu sahip olduklarınızla kendinizi sınırlamadan, boş bir kap misali, yeni gelen bilince kanal görevi görerek olabilir. Aslında bu trekananın gündemi hizmet etmek, özellikle de yedi kuşak sonrasını düşünerek dünya ve insanlık için çalışmalarda bulunmaktır.

 

Hepimiz kendimize has harika varlıklarız. Bu yüzden bu trekananın getirdiği enerjileri her birimiz kendimize göre yaşayacağız. Bu hepimizin bir parçası olduğu bilinç okyanusudur. Bu bizim hakiki yaşam damarımızdır.

 

Tzolkin’in trekanalarının getirdiği enerjileri deneyimlemenin bir formülü, bir prosedürü yoktur. Harita yok, yol tarifi yok, Google Map yok. Her birimiz kendimize giden en doğal patikaya sahibiz. Ancak sabit olan bir şey var ki o da zihinlerimizi sessizleştirerek yüksek ruhların bizim için söylediği şarkıları duymalıyız.

 

 

If you want to display the Mayan calendar on your site, please copy the code within the box and paste in your website code.
Script :