Go Back

To comprehend the meaning of life and personality to explore the depths of the ancient Mayan Calendar to year 2500 Get guidance.

Your Birthday

Were you born after the sunrise?

(I don’t know)    

Year of birth incorrect

Please answer the question about sunrise.

Birthday error

Time of birth incorrect

Owl
 

This is a very appropriate day to forgive and ask for forgiveness, to do away with our faults through sacrifice, to avoid confrontations, to cure any type of illness, for the defense of the dispossessed and for the justice of the earth. Good day to ask to be in harmony with mother earth, to ask for the fathers (gods), for the souls of the grandmothers and grandfathers and to ask for the cosmic force. This day brings an energy that is the mother of all errors, the offenses and irresponsibilities we have done before the Ajaw (creator and former) and before any manifestation of life and creation. This is why it is a good day to ask for forgiveness for the offenses that have committed. On another hand, Owl is a good day to withdraw spirits of bad death, spirits that induce all vices and to remove any love that is by force or by obligation. The energy of Owl  represents the authority, the experience and the virtue of a long transit in life. The energy Maq represents the fog and the obscurity. It is the seven sins-wuqu'qak'ix- (arrogance, ambition, lies, crime, ungratefulness, ignorance and envy).

 

THIS DAY IS GOOD TO

Ask forgiveness for any problems or negative aspects. For any harm we may have caused, conscious or unconscious. Ask forgiveness for our sins and negative thoughts. This is a good day to ask that there may be no wars, to ask for no personal or collective confrontations. Good day to ask for the healing of any type of illness, especially sexually transmitted diseases. Day to ask for no robberies. For the spiritual and material fortitude. To do away with the spirits of bad death, do away with negative thoughts and negative energies and to do away with slander.

 

 

Taken from Saq Be Webpage

 
Tavşan
Tavşan, Bereket Trekanası 

Doğurgan ve bereketli bir burç olan Tavşan olumlu gelişim ve bolluk enerjisi ile doğup taşar. Bu burcun sembolize ettiği şeyler tohum, mısır ve gıdadır. Tüm hayvan türleri ve bitki tohumları bu burcun enerjisi ile ilişkilidir. Doğum, hasat, bolluk ve bereket burcudur Tavşan. Mayalar için çok önemli olan mısırın dört rengini taşır: sarı, beyaz, kırmızı ve siyah. Bunlar aynı zamanda dünyanın dört yönüne göre gruplanan Tzolkin’deki yirmi burcun renkleridir.

Önümüzdeki bu onüç günde hayatınızdaki bereketi suçluluk duymadan, tereddütsüz şekilde kutlayın: varlığınızı kutlayın, bu dünyaya ve sevdiklerinize sunduğunuz şeyleri kutlayın, ve sevdiklerinizin ve etrafınızdaki dünyanın size sunduklarını kutlayın.

Gerçek bereketin ne olduğunu hatırlayalım: bu ne para ne şöhrettir, ne de bunlardan gelen güç ve etki. Bereket hayatın nefes kesen şekil ve renk yelpazesidir. Bereket, sınırsız miktarda güneş ışığı, su, hava ve yaşam döngüsünde dolaşan besinlerdir. Bereket, bir sonraki mevsime kalan ve komşularınızla paylaşabileceğiniz bol miktarda meyve, sebze ve bakliyat hasadıdır. Bereket hiç tükenmeyen, kurumayan ve  karşılığında bir şey beklemeden akan bir neşe, mutluluk ve sevinç şelalesidir. Bereket, kayıt ve kin tutmayan ruhun asilliğidir. Tamamıyla hoşnut ve zehirli duygu ve düşüncelerden arı olan bir ruhtur.

Bereketli, neşeli ve tatmin edici bir hayat yaşamanın ne demek olduğunu düşünün. Bu reklamcıların sizin düşünmenizi istediği bir fikir değildir, medya ve internette karşınıza çıkan plastik ideallerle yüklü bir modern hayat da değildir. Kıskançlık, açgözlülük, aşağılık veya eşitsizlik zehrinin ruhunuzun damarlarına girmesine izin vermeyin. Zaten sahip olduğunuz erdeminizin hüküm sürdüğü ve zenginleştirici bir hayata saygı duyun.

Bu onüç gün boyunca nefes kesici bereketin içinde yaşamayı seçin.

 

If you want to display the Mayan calendar on your site, please copy the code within the box and paste in your website code.
Script :