Go Back

To comprehend the meaning of life and personality to explore the depths of the ancient Mayan Calendar to year 2500 Get guidance.

Your Birthday

Were you born after the sunrise?

(I don’t know)    

Year of birth incorrect

Please answer the question about sunrise.

Birthday error

Time of birth incorrect

Eagle
 

Eagle is the intermediary between the sky and the earth, between god and man/woman. This day is of the spiritual elevation, of the full human realization and of the material bonanza, the production and material stability. It is the best day for love, to ask for the abundance, as well as for the particular person and for the community, protection in the business, to ask for the intimate partners and the friendships. In the spiritual, intuition is in good aspect, the vice, precognition and the revelations in the dreams. It signifies the guardian bird for all the land in the Maya area. It is the liberty, the messenger, the treasure, the luck and the money. This sign brings the good relationships, has magnetism, it is the perfect day to interact in anything, specially love affairs and business. The energy of the sign is accompanied with a global consciousness. Embodies the idealism of work for the community. Signifies the abundance of the crops, good business, love and art in the acts of life. Intermediary between the Ajaw (creator) and the human being. Represented by everything that exist in space; air, clouds, cold and hot; forces that the heart of the skies have created for our service.

 

THIS DAY IS GOOD TO

Ask for the abundance - personal and for the community. Ask for protection for the business, so we may be free of illness and bad destiny. To ask for true love. To take away the sadness in the soul. It is a good day for the love to surface between two people. It is a day which to ask for fortune and good luck. To do away with anger and envy. It is the best day to ask for our internal powers. It is a day to increase the intuition, the vision and the revelation in the dream.

 

 

Taken from Saq Be Webpage

 
Kartal
 

Kartal, Vizyon Trekanası,

Kartal bu trekanayı güçlü kanatları ile yükseklere taşıyor. Bu dönem hayatınızı günlük ve sıradan rutinin çok ötesinde, 10.000 metre yükseklikten izlemeye davet ediyor.

Sizi aşağı çeken inanç kalıplarınızın, korku ve belirsizliğin prangalarını kırın. Başkalarının size söyledikleriyle yarattığınız duvarları yıkın. Eski savunmacı halinizden kurtulun, renkleriniz tüm canlılığıyla hayatınızda parlasın. Şimdi iyi şansı, talihi ve hayallerinizi gerçekleştirecek maddi kaynakları isteme ve elde etme zamanıdır.

Modern toplum kontrol, güç ve etki üzerine kuruludur. Medya, ekonomi, politik sistem, din, hatta çalışma ortamınız ve belki niyetleri bu olmasa bile aileniz de sizi hapsediyor olabilir. Şimdi gerçekte kim olduğunuzu keşfetme zamanıdır. Yüksek benliğinizi, hayallerinizi ve tutkularınızı ve gerçek potansiyelinizi keşfedin.

Ancak yine de dikkatli olun ve çok hızlı veya düşüncesizce hareket etmeyin, çünkü bu sıradışı yükseklikler sarhoş edici olabilir. Saf potansiyelinize şahit olmak ve özgürlükle gelen neşeye boğulmak sizi çok iyi hissettirir. Hava daha berraktır, daha uzağı görebilirsiniz, daha hızlı ve güçlü uçabilirsiniz. Ama bu trekena eylem ile değildir, vizyon, perspektif ve içgörü ile ilgilidir. Dolayısıyla bu on üç günü vizyon ve perspektifinizi berraklaştırmak için kullanın. Hayat yolunuzun sizi nereye götürmesini istiyorsunuz? Veya halihazırda sizi nereye götürüyor? Bu sorulara cevap verin ve zamanı geldiğinde aksiyona geçmeye hazır olun. 

Unutmayın, yükseklerde uçmak tecrübe, planlama ve beceri gerektirir. Martı Jonathan’ı hatırlayın. Kanatlarınızı açın ve daha önce uçmadığınız kadar yükseğe ve uzağa uçun.

 

 

If you want to display the Mayan calendar on your site, please copy the code within the box and paste in your website code.
Script :