Go Back

To comprehend the meaning of life and personality to explore the depths of the ancient Mayan Calendar to year 2500 Get guidance.

Your Birthday

Were you born after the sunrise?

(I don’t know)    

Year of birth incorrect

Please answer the question about sunrise.

Birthday error

Time of birth incorrect

Reed
 

Reed symbolizes the corn field or the garden; everything that is related to the home and the family. It signifies abundance, unity, power the seven virtues (fire, water, air, earth, heart of the heavens, heart of the earth, the center) of the divine power; clairvoyance, sacred words; love to humanity; telepathy; signs in the body; unexpected dreams, knowledge of the sacred sex; development of the serpent of fire and power. Reed is a day for the protection of the home; for animals and plants; proportions good timing; it gives great fruits and harvest. Energy that brings the resurrection; the return to the home; Sign of life; re-establishment of nature; to harmonize with others. It is the triumph of life over death. The firmness and the conviction. It is the sign of communication. It is the pillar that connects the cosmic and telluric energy. It activates the forces that makes the heroic acts. It proportions leadership. It cultivates the knowledge of the human nature developed through communal work. Personifies integrity, honesty and strictness. It is the mother of confidentiality and the purity. It is characteristics of the cosmic expansion. It is the sign that embarks ethics, prudence and morality. It brings simplicity and the justice for the order of the existence and harmony of life. It is a sign of prestige and status. It brings the energy to excel and reach perfection in all acts.

 

THIS DAY IS GOOD TO:

Ask for protection for the home, the animals and the plants. It is a day to ask for the good timing and to ask for triumph over the negative. To ask for the resurrection of nature, for the purification of the environment, for the harmony, for our sacred space. To ask that our energies may be renewed. To ask that a person may comply with their obligations. To not have difficulties in gatherings. To give firmness to our purpose; So that others may understand and respect our path. It is a good day to ask that humanity may not be destroyed.

 

 

Taken from Saq Be Webpage

 
Yol
 

Yol, Patikalar Trekanası

Yol burcunun trekanasındayız. Mayalara göre bu, tanrıların üzerinde yürüyerek dünyaya indikleri spiral şeklinde bir yol olarak sembolize edilmiştir. Bu burcun anlamı sadece bir yolda yürümek değil, aslında yolun kendisi olmakla ilgilidir.

 

Peki bu nasıl olacak? Gerçekte kim olduğunuza, bu hayattaki misyonunuzun ne olduğuna bakarak; bildikleriniz, aldığınız ilhamlar, zihniniz ve ruhunuzla insanlığa sunduklarınızla bütünleşerek ve tüm bu sahip olduklarınızla kendinizi sınırlamadan, boş bir kap misali, yeni gelen bilince kanal görevi görerek olabilir. Aslında bu trekananın gündemi hizmet etmek, özellikle de yedi kuşak sonrasını düşünerek dünya ve insanlık için çalışmalarda bulunmaktır.

 

Hepimiz kendimize has harika varlıklarız. Bu yüzden bu trekananın getirdiği enerjileri her birimiz kendimize göre yaşayacağız. Bu hepimizin bir parçası olduğu bilinç okyanusudur. Bu bizim hakiki yaşam damarımızdır.

 

Tzolkin’in trekanalarının getirdiği enerjileri deneyimlemenin bir formülü, bir prosedürü yoktur. Harita yok, yol tarifi yok, Google Map yok. Her birimiz kendimize giden en doğal patikaya sahibiz. Ancak sabit olan bir şey var ki o da zihinlerimizi sessizleştirerek yüksek ruhların bizim için söylediği şarkıları duymalıyız.

 

 

If you want to display the Mayan calendar on your site, please copy the code within the box and paste in your website code.
Script :