Go Back

To comprehend the meaning of life and personality to explore the depths of the ancient Mayan Calendar to year 2500 Get guidance.

Your Birthday

Were you born after the sunrise?

(I don’t know)    

Year of birth incorrect

Please answer the question about sunrise.

Birthday error

Time of birth incorrect

Earth
The Energy of this day is good to nourish the mind, to harmonize relationships, to ask for clarity and especially to transform knowledge and experiences into wisdom. This is a good day to ask for good memory, for the signs in the blood, in the fire, in the stones and the sacred Tzi'te. It is also a good day to unite ideas, to study the Mayan signs, to give offerings to the Kab'awil, to ask for understanding in marriage, to do away with bad ideas, to change the bad habits, to ask for vitality, to ask for force, and warmth and movement in the sick body. No'j is where the mind-energy governs, the knowledge and the good memory. It is the connection of the universal cosmic mind with the mind of the human being. Nobility is the major virtue that the energy of No'j brings because this day is gifted with all the virtues, especially: patience, prudence and the sublime love. The renunciation brings clarity and it is the guide of life. It governs also the studies, the human science and the studies of the mind.

THIS DAY IS GOOD FOR
It is good to ask for the knowledge or tranquility; for peace or nobility; it is a good day to analyze; it is a good day for understanding between couples; it is a good day for the studies, for the scientific investigation; it is a good day to ask for good thoughts; to do away with obsessions, bad ideas and people that have bad intentions; and to be in harmony with the supreme being. 

 

Taken from Saq Be Webpage
Ölüm
Ölüm, Dönüşüm Trekanası 

Mayalarda Ölüm burcunun bir diğer anlamı “sonsuz şimdi”dir. Ölüm, yeniden doğuş ve dönüşüm döngülerini içerir. Modern zihnimiz Ölümü hayatın trajik şekilde sona ermesi olarak algılar. Ölüm genelde korkulan bir şeydir. Bu yüzden bu kavramın oldukça olumsuz bir çağrışımı vardır. 

 

Mayalar içinse bu burç çok daha güçlü ve olumlu bir enerji taşır. Onlar için zamanın doğası doğrusal değil döngüseldir, mekanik değil organiktir ve tek yönlü değil çok boyutludur. Dünyanın ekseni aslında “Bu An”dır. Olmuş olan her şeyi taşıyan Geçmiş ve olacak olan her şeyi içeren Gelecek, Sonsuz Şimdiye demir atmışlardır.

 

Dolayısıyla hayatlarımızda yaptığımız her şey, tüm düşüncelerimiz, tüm sözlerimiz, tüm eylemlerimiz, insanlığa ve gelecek kuşaklara bırakacağımız mirasımızdır. Ölüm burcunun enerjisi çok önemlidir; onunla rezonansa girmek hem şahsi kaderimizi hem de insanlık olarak ortak kaderimizi etkiler. Dolayısıyla bu 13 gün boyunca eylemlerimize dikkat etmeli ve hayatımızdaki gerekli dönüşümlere izin vermeliyiz. 

 

Döngüsel zamanda her ölümün bir yeniden doğuş getirdiğini unutmayın. Bırakmanız gerekenleri bırakın ve eğer acı çekiyorsanız bunun dönüşüm baskısından kaynaklandığını hatırlayın. Yaşadığınız doğum sancıları, yerini yeniden doğuşun hazzına bıraksın.

 

Ayrıca, Maya şamanları bu trekanada 6 Maymun, 8 Kamış, ve 9 Jaguar günlerinin önemli ve güçlü olacağını söylüyorlar.

 

Bu güzel akışa teslim olabilmeniz umuduyla!

 

If you want to display the Mayan calendar on your site, please copy the code within the box and paste in your website code.
Script :