Go Back

To comprehend the meaning of life and personality to explore the depths of the ancient Mayan Calendar to year 2500 Get guidance.

Your Birthday

Were you born after the sunrise?

(I don’t know)    

Year of birth incorrect

Please answer the question about sunrise.

Birthday error

Time of birth incorrect

Owl
 

This is a very appropriate day to forgive and ask for forgiveness, to do away with our faults through sacrifice, to avoid confrontations, to cure any type of illness, for the defense of the dispossessed and for the justice of the earth. Good day to ask to be in harmony with mother earth, to ask for the fathers (gods), for the souls of the grandmothers and grandfathers and to ask for the cosmic force. This day brings an energy that is the mother of all errors, the offenses and irresponsibilities we have done before the Ajaw (creator and former) and before any manifestation of life and creation. This is why it is a good day to ask for forgiveness for the offenses that have committed. On another hand, Owl is a good day to withdraw spirits of bad death, spirits that induce all vices and to remove any love that is by force or by obligation. The energy of Owl  represents the authority, the experience and the virtue of a long transit in life. The energy Maq represents the fog and the obscurity. It is the seven sins-wuqu'qak'ix- (arrogance, ambition, lies, crime, ungratefulness, ignorance and envy).

 

THIS DAY IS GOOD TO

Ask forgiveness for any problems or negative aspects. For any harm we may have caused, conscious or unconscious. Ask forgiveness for our sins and negative thoughts. This is a good day to ask that there may be no wars, to ask for no personal or collective confrontations. Good day to ask for the healing of any type of illness, especially sexually transmitted diseases. Day to ask for no robberies. For the spiritual and material fortitude. To do away with the spirits of bad death, do away with negative thoughts and negative energies and to do away with slander.

 

 

Taken from Saq Be Webpage

 
Kamış
Kamış, Rehberlik Trekanası

Maya’da Kamış veya Sopa, ailenin ve yuvanın rehber ışığını sembolize eder. Bu 13 güne başlarken hayatımızda neyin gerçekten önemli olduğunu kendimize hatırlatalım. Kariyer? Şöhret? Finansal veya profesyonel başarı? Yoksa her zaman yanımızda olmalarına alışık olduğumuz için pek önemsemediğimiz, bize en yakın insanlar mı?

Uzun bir iş gününden sonra eve geldiğimizde bizi heyecanla karşılayan, bizi koşulsuz bir şekilde seven masum çocuklarımızı takdir etmeyi neden giderek unuttuk? Onların bu heyecanına karşılık vermeyip onları sürekli olarak ihmal ettiğimizde, heyecanlarının körelmesine şaşırıyor musunuz?

Her şey yolunda gidiyorken bize en yakın olan insanları pek önemsemeyiz. Onlardan gelen sevgi ve desteği nihayet fark ettiğimiz an, bir kriz ânı olmamalı.

Diğer taraftan, eğer yuvamız ve ailemiz bize rahat nefes aldırmıyorsa, bizi etkilemeye veya kontrol etmeye çalışıyorsa, kendimize ait duygusal ve ruhsal alanımızı onlardan talep etmeliyiz. Neyse ki, bu madalyonun iki yüzü aynı anda gerçekleşebilir. Hem ailemizle sevgi alışverişi içinde olabilir hem de kendi alanımıza sahip olabiliriz. Ancak buna ulaşmak farkındalık, disiplin, adanmışlık ve tabi ki çok ama çok sevgi gerektirir.

Her zaman olduğu gibi, buradaki esas mesele dengeyi bulmaktır. Kendinize ve etrafınızdakilere eşit derecede saygı duyun ve karşılığında saygı talep edin.

Bu 13 günün gündemi cesaret bulmak ve maceralara atılmakla ilgilidir. Zihninizi ve etrafınızdaki dünyayı keşfedin. Çamura saplı bir değnek olmayın, hayata atılın!

Uyanık olmak, Kamış’ın diğer bir anlamıdır. Önce kendi zihninizi keşfetmeden UYANAMAZ ve yeni bir bilinçlenmeyi kucaklayamazsınız.

 

If you want to display the Mayan calendar on your site, please copy the code within the box and paste in your website code.
Script :