Go Back

To comprehend the meaning of life and personality to explore the depths of the ancient Mayan Calendar to year 2500 Get guidance.

Your Birthday

Were you born after the sunrise?

(I don’t know)    

Year of birth incorrect

Please answer the question about sunrise.

Birthday error

Time of birth incorrect

Monkey
Monkey is the start, the beginning, the time; it is the day of the perpetual ceremonies and customs of our ancestors. This day is utilized to effect matrimonial and business ties, it's a good day to bring things into order or to initiate any plans. It is a good day to ask for: predictions, protection for the artist, well being for the crops, to resolve any family problems. This is the day of the time; it is the day of creation of life and the beginning of intelligence. Monkey predicts the future; it is the history that is weaved into time, just like with a thread you weave a dress. It is the human gestation time for a child, it represents the umbilical cord. It is the beginning of life, of the infinite time, of the intelligence and wisdom. It symbolizes the cosmic phenomena, the original wisdom. It represents the infinite time and the unity, through this the man and woman are united and from this originates matrimony. Before the Mayas found the thread they used the palm (tree) (pop) to weave. This is the reason why it is called "Pop" the history written in the POP WUJ (sacred book with quiche origin). In the vegetation Monkey is symbolized with plants that climb. On the day Wajxaqib' Bat'z (8 Monkey), the Mayan new year is celebrated as it corresponds to the thread of time that has once more rolled up our mother earth. Belejeb Bat'z (9 Bat'z), is the day of the woman, of nature in it's entirety. Monkey symbolizes the life of the human being, the possibility of lasting until the flame burns down or the thread is cut.

 

 

THIS DAY IS GOOD FOR

To ask for a job, to do projects, for engagements or matrimonial ties, to reinforce matrimonies and the societies; for all nature; to ask for things to be in order; to make plans; to protect the artist; help the dancers, musicians; gives grace in the dance; contract signatures; to resolve family matters; initiate any activity; to initiate treatments

 

 

Taken from Saq Be Webpage

 
Tavşan
Tavşan, Bereket Trekanası 

Doğurgan ve bereketli bir burç olan Tavşan olumlu gelişim ve bolluk enerjisi ile doğup taşar. Bu burcun sembolize ettiği şeyler tohum, mısır ve gıdadır. Tüm hayvan türleri ve bitki tohumları bu burcun enerjisi ile ilişkilidir. Doğum, hasat, bolluk ve bereket burcudur Tavşan. Mayalar için çok önemli olan mısırın dört rengini taşır: sarı, beyaz, kırmızı ve siyah. Bunlar aynı zamanda dünyanın dört yönüne göre gruplanan Tzolkin’deki yirmi burcun renkleridir.

Önümüzdeki bu onüç günde hayatınızdaki bereketi suçluluk duymadan, tereddütsüz şekilde kutlayın: varlığınızı kutlayın, bu dünyaya ve sevdiklerinize sunduğunuz şeyleri kutlayın, ve sevdiklerinizin ve etrafınızdaki dünyanın size sunduklarını kutlayın.

Gerçek bereketin ne olduğunu hatırlayalım: bu ne para ne şöhrettir, ne de bunlardan gelen güç ve etki. Bereket hayatın nefes kesen şekil ve renk yelpazesidir. Bereket, sınırsız miktarda güneş ışığı, su, hava ve yaşam döngüsünde dolaşan besinlerdir. Bereket, bir sonraki mevsime kalan ve komşularınızla paylaşabileceğiniz bol miktarda meyve, sebze ve bakliyat hasadıdır. Bereket hiç tükenmeyen, kurumayan ve  karşılığında bir şey beklemeden akan bir neşe, mutluluk ve sevinç şelalesidir. Bereket, kayıt ve kin tutmayan ruhun asilliğidir. Tamamıyla hoşnut ve zehirli duygu ve düşüncelerden arı olan bir ruhtur.

Bereketli, neşeli ve tatmin edici bir hayat yaşamanın ne demek olduğunu düşünün. Bu reklamcıların sizin düşünmenizi istediği bir fikir değildir, medya ve internette karşınıza çıkan plastik ideallerle yüklü bir modern hayat da değildir. Kıskançlık, açgözlülük, aşağılık veya eşitsizlik zehrinin ruhunuzun damarlarına girmesine izin vermeyin. Zaten sahip olduğunuz erdeminizin hüküm sürdüğü ve zenginleştirici bir hayata saygı duyun.

Bu onüç gün boyunca nefes kesici bereketin içinde yaşamayı seçin.

 

If you want to display the Mayan calendar on your site, please copy the code within the box and paste in your website code.
Script :